Motyle nad Wisłokiem

Up
Niepylak mnemozyna
Paź królowej
Paź żeglarz



Up




Paź żeglarz             Iphiclides podalirius

Paź żeglarz

Paź żeglarz, witeź żeglarz, żeglarek (Iphiclides podalirius syn. Papilio podalirius) - motyl zaliczany do rodziny paziowatych.

Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka.

Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach, a także tarninie i głogu. Są zielonkawe w liczne czerwone i brązowe kropki. Ubarwienie gąsienicy pełni funkcję obronną, gdyż imituje ptasie odchody. Poczwarka jest zielona lub brązowa (zimująca), przytwierdzona kremastrem do łodygi, przepasana jedwabną nicią w połowie długości (zwrócona kremastrem do dołu).

Motyl pojawia się w drugiej dekadzie maja i lata do końca czerwca. W Polsce sporadycznie pojawia się drugie pokolenie przy wyjątkowo ciepłym lecie.

Europa, Afryka Północna, klimat umiarkowany Azji. W Polsce występuje głównie na południu i w środkowej części kraju, objęty ochroną gatunkową. Spotykany rzadko, lokalnie w coraz mniejszych ilościach. Zauważyć go można na skałkach, nasłonecznionych pagórkach, polanach i sadach.

wg Wikipedii

Inne strony gdzie,  zobaczysz zdjęcia tego motyla

Jarosław Wenta. Galerie fotografii.

Motyle Europy 

insektarium.wordpress.com

Fotografia przyrodnicza Krzysztof Sztaba

 

 

 

This page was last updated on 05-11-2016 by TM

Zdjęcia TM